Fluoryzacja

Na czym polega fluoryzacja i dlaczego się ją stosuje.

Związki fluoru wzmacniają szkliwo zęba dzięki czemu staje sie ono odporne na działanie kwasów i bakterii wywołujących próchnicę.

 

Wskazania do fluoryzacji
 
Punktzapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych;
Punktremineralizacja szkliwa oraz przebarwienia;
Punktzapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych;
Punktnadwrażliwe szyjki zębowe;
Punktnadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.Fluor do zębów można dostarczać na kilka sposobów:

 

Punktod wewnątrz poprzez łykanie tabletek lub kropli - jony fluoru z tych preparatów poprzez krew docierają do zębów.

Punktod zewnątrz poprzez szczotkowanie z użyciem preparatów z fluorem, nakładanie żeli i lakierowanie fluorem - jony fluoru są wchłaniane bezpośrednio przez powierzchnię szkliwa.

 

Na czym polega lakierowanie zębów fluorem?

LakierowanieLakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40%. Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone przez skaling i piaskowanie. Zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Pozwala on na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji.

Kiedy lakierować zęby?

Jedynym ograniczeniem zabiegu jest, aby był on stosowany na czystych zębach. Lakierowanie może być stosowane na wszystkich rodzajach zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych, niezależnie od wieku pacjenta. Lekarz stomatolog dobierze odpowiedni lakier fluorowy dla dorosłych (bezbarwny) i dla dzieci (żółty, bezpieczny w przypadku połknięcia). Lakierowanie zębów to zabieg zalecany raz na trzy miesiące u dzieci lub raz na pół roku u dorosłych.

 

Czy mogę samodzielnie przeprowadzić fluoryzację?


Ponieważ fluor w nadmiarze jest szkodliwy dla zdrowia, wszelkie zabiegi fluoryzacji muszą być zalecane (i przeprowadzane) przez lekarza stomatologa. Bez konsultacji z lekarzem stosować można jedynie środki higieniczne codziennego użytku (pasty do zębów i płukanki), które mają niewielką zawartość fluoru.

 

 

 

 

Powrót