Pulp Fiction 11

Międzynarodowe Sympozjum Pulp Fiction 11
Spotkanie Miłośników Endodoncji, 3-6 grudnia 2009 r.

Tematyka tegorocznego sympozjum koncentrowała się na nowoczesnych metodach leczenia kanałowego, powikłaniach po leczeniu endodontycznym oraz najnowszych technikach. Poruszane były również tematy leczenia implantologicznego. Program wykładów i warsztatów realizowany był przez uznanych specjalistów w dziedzinie endodoncji i implantologii. Gościli między innymi: prof. Elisabetta Cotti, prof. Marga Ree, dr Orlando Alvarez, prof. Carlos Bóveda, prof. Gianluca Gambarini, dr Samuel Kratchman, dr Francesco Maggiore.

Jak co roku na spotkanie przybyli prawdziwi pasjonaci endodoncji, którzy poza zdobywaniem wiedzy mogli pozwolić sobie na chwilę odpoczynku i dobrej zabawy. Bogaty program naukowy z pewnością zadowolił uczestników konferencji, a przygotowane imprezy towarzyszące uatrakcyjniły pobyt w Centrum Kongresowym Warszawianka.

Fotorelacja

Program Sympozjum

PULP FICTION 11, 3-6 grudnia 2009 r.


3 grudnia – czwartek

Warsztaty – endodoncja praktyczna – Jerzy Zbożeń – zobacz więcej
Simplant Planner Crystal, najnowsza wersja programu – warsztaty praktyczne  i diagnostyka 3D – Tomasz Zbożeń – zobacz więcej
Egzamin Curriculum Implantologii
Trójwymiarowe wypełnianie systemu kanałów korzeniowych – termociśnieniowa technika kondensacji – Francesco Maggiore
Strategia postępowania klinicznego podczas powtórnego leczenia endodontycznego – Francesco Maggiore
Skuteczne sposoby regeneracji tkanek – Samuel Kratchman
Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Endodontycznego


4 grudnia – piątek

Implantologia lekiem na poważne problemy endodontyczne. Natychmiastowaimplantacja po ekstrakcji – Orlando Alvarez
Zamierzona replantacja – Samuel Kratchman
Ceremonia wręczania Certyfikatów ukończenia Curriculum Implantologii PSI 2008/2009
Nowe technologie: które, kiedy i jak wprowadzać do praktyki – Carlos Boveda
Indywidualność jako główny koncept leczenia kanałów korzeniowych – Carlos Boveda
Postępowanie z problematycznymi zębami: endo czy czas na implant – Carlos Boveda
Procedury endodontyczne (pokaz) – Carlos Boveda


5 grudnia – sobota

Zaawansowane techniki obrazowania wspomagające w diagnozowaniu i planowaniu leczenia zmian okołowierzchołkowych – Elisabetta Cotti
Leczenie zębów o niedokończonym rozwoju wierzchołka korzeniowego; apeksyfikacja, MTA apeksyfikacja czy regeneracja – Elisabetta Cotti
Ograniczenia klasycznych instrumentów rotacyjnych i technik podczas opracowywania kanałów korzeniowych – Gianluca Gambarini
Wykład sponsorowany – Michael Vukosavich
Dylematy podczas planowania leczenia, podejmowanie decyzji: endo czy nie – Marga Ree
Udrażnianie wewnątrzkanałowych obliteracji – Marga Ree
Otwarta dyskusja przy kawie z udziałem wykładowców


6 grudnia – niedziela

Czas powrotów

Kurs endodontyczny

W ramach Pulp Fiction 11 –  Termin: 3 grudnia 2009 r.

Kurs prowadzony przez lek. stom. Jerzego Zbożenia oraz lek. stom. Tomasza Zbożenia przeznaczony jest dla osób chcących rozpocząć pracę rotacyjnymi narzędziami Ni-Ti oraz wypełnianie kanałów korzeniowych termoplastyczną gutaperką. Omówione zostaną aspekty podstawowego wyposażenia praktyki endodontycznej, sposoby diagnostyczne i procedury poszczególnych etapów leczenia.

10.00 – 10.10 Spotkanie uczestników kursu – Sala Wiedeńska
10.10 – 15.00 Zasady współczesnej endodoncji, jak rozpocząć pracę rotacyjnymi narzędziami Ni-Ti i termoplastyczną gutaperką – teoria i praktyka
13.00 – 13.30 Lunch w Sali restauracyjnej Hotelu

Simplant

Praktyczne wykorzystanie komputerowego programu SimPlant Crystal w diagnostyce i planowaniu leczenia implantologicznego

Termin: 3 grudnia 2009 r., godzina 10.00 – 15.00, Sala Moskiewska

10.00 – 10.30 Spotkanie uczestników kursu,
10.00 – 10.30 Instalacja i aktywacja programów na komputerach uczestników.
10.30 – 15.00 Praktyczny kurs zastosowania programu SimPlant Crystal
12.00 – 12.30 Lunch w Sali restauracyjnej Hotelu.

Dla uczestników PF11 zainteresowanych tym tematem kurs nawigacji 3D prowadzą intruktorzy z firmy Profident – oficjalnego dystrybutora Systemu Planowania Leczenia Implantologicznego 3D Simplant w Polsce (www.simplant.com i www.simplant.pl).

Dzięki programowi SimPlant chirurg może dokładnie przygotować zabieg chirurgiczny. Opracowywany jest plan idealnego umiejscowienia implantów, zarówno w postaci obrazu dwuwymiarowego (2D), jak i trójwymiarowego (3D), biorąc pod uwagę aspekty kliniczne oraz estetyczne. Wizualizacja planu jest prostym środkiem służącym poprawie komunikacji między różnymi lekarzami – specjalistami, a także sposobem przedstawienia umiejscowienia implantów podczas zabiegu.

Miejsce spotkania

Centrum Kongresowe „Warszawianka” ( www.warszawianka.pl ) położone jest ok. 30 km od Warszawy nad Zalewem Zegrzyńskim, w spokojnej i cichej miejscowości Jachranka. Jest miłym, eleganckim Hotelem przystrojonym świątecznie, gdzie podejmować Nas będzie rzetelna i kompetentna obsługa. Hotel dysponuje dużą salą wykładową mogącą pomieścić nawet 500 osób oraz wystarczającą ilością przytulnych pokoi. Hotel oddaje Nam także inne, mniejsze sale wykładowe, dwie restauracje, bar na lobby otwarty do godz. 3.00 nad ranem w dniach trwania Sympozjum PF (od czwartku do soboty), dodatkowy bar nocny, kręgielnię oraz baseny, saunę, łaźnię, jacuzzi, salę fitness, siłownię oraz SPA. Doba hotelowa rozpoczyna się od godz. 16.00, a kończy o godz. 12.00. Bardzo ważnym jest to, aby opuścić pokój w ustalonym dniu wyjazdu do godz. 12.00, pamiętając o oddaniu karty – klucza do pokoju i uregulowaniu ewentualnych należności z baru, restauracji czy kręgielni. Przedłużenie doby hotelowej bez zgody Recepcji Hotelu, będzie się wiązało z koniecznością dokonania opłaty za dodatkowy, niewykorzystany nocleg.

Patronat naukowy

Wykładowcy:

Dr Orlando Alvarez

UDr Orlando Alvarez ukończył studia na Uniwersytecie w Chile w 1988 roku jako DDS (Doctor of Dental Surgery). Uzyskał tytuł Magistra Implantologii Stomatologicznej na Uniwersytecie w Andrés Bello w Chile. Dodatkowo posiada specjalizacje z: Protetyki Implantologicznej zrobioną w klinice Valdivia pod patronatem Branemark Osseointegration Center w Szwecji; Zarządzania Instytucjami Zdrowotnymi zrobioną na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Chile; Zarządzania i Marketingu zrobioną na wydziale Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu w Chile. Dr Alvarez rozpoczął swoją karierę jako chirurg szczękowo-twarzowy i chirurg stomatolog w Klinice Alemana w Santiago Chile. Uczył się na wielu systemach implantologicznych: Core Vent Spectra Osseointegrated Implant system, 3i Implant System, SteriOss Implant System, ITI Implant system, Branemark Implant System i BioHorizons Implant System. Uznany i często zapraszany wykładowca i nauczyciel na wielu Uniwersytetach w Chile i Ameryce Południowej, wygłasza wykłady na Wydziale Stomatologii na Uniwersytecie Los Andes w Chile, na Uniwersytecie Conception w Chile oraz jest profesorem na studiach podyplomowych z zakresu implantologii na Wydziale Stomatologii w Dental School University of Chile. Dr Alvarez jest członkiem Chilijskiego Stowarzyszenia Protetyki Stomatologicznej (Chilean Prosthesis Society) i Chilijskiego Stowarzyszenia Implantologicznego (Chilean Implant Society) oraz międzynarodowym wykładowcą, jak również oficjalnym prelegentem firmy NobelBiocare oraz BioHorizons. Posiada własną pracownię protetyczną i praktykę implantologiczną od 1990 roku.

Prof. Carlos Bóveda

Specjalizacja z endodoncji, ukończył Universidad Central de Venezuela, 1990. Studia podyplomowe z dziedziny endodoncji w szpitalu "Carlos J. Bello", Cruz Roja Venezolana, 1991. Pracował jako specjalista z dziedziny endodoncji na katedrze odontologii, Facultad de Odontología, Universidad Central de Venezuela, 1992-1993. Profesor i członek Komitetu zajmującego się programem doktoranckim z zakresu endodoncji, Facultad de Odontología de la Universidad Central de Venezuela. Uznany i często zapraszany profesor, wygłasza wykłady na wielu uniwersytetach, także poza Wenezuelą. Praktykuje jako endodonta od 1991 roku w Centro de Especialidades Odontológicas (C.E.O.), w Caracas.

Prof. Elisabetta Cotti

Ukończyła w 1985r. stomatologię na Uniwersytecie w Cagliari, Włochy. W 1990 uzyskała specjalizację z endodoncji na Uniwersytecie Loma Linda, USA, a w 1991r. tytuł Master of Science In Endodontics. W 1990r. pełniła funkcję Professor of Endodontics na Uniwersytecie Loma Linda. W latach 1991-1994 wykładała jako profesor na Wydziale Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu w Cagliari. Od 1999r. pracownik naukowy Uniwersytetu w Cagliari. Od 2000r. profesor Wydziału Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu w Cagliari. Profesor Cotti jest wykładowcą o międzynarodowej renomie. Autorka licznych amerykańskich, włoskich i międzynarodowych publikacji naukowych.

Prof. Gianluca Gambarini

Profesor endodoncji, Uniwersytet w Rzymie, La Sapienza. Międzynarodowy wykładowca i naukowiec. Jest autorem ponad 380 artykułów naukowych, dwóch książek. Wykładał na całym świecie (ponad 240 prezentacji), oraz był zapraszany jako główny mówca w najważniejszych międzynarodowych (AAE, IFEA, ESE) i narodowych endodontycznych kongresach w Europie, Północnej i Południowej Ameryce, Azji, Środkowym Wschodzie, Australii i Południowej Afryce. Wykładał także na wielu uniwersytetach na całym świecie.Do jego głównych przedmiotów zainteresowania należą materiały endodontyczne i endodoncja kliniczna. Aktywnie współpracuje z wieloma producentami na całym świecie w celu stworzenia nowych technologii, procedur operacyjnych i materiałów do leczenia kanałowego.Oficjalny członek włoskiego ANSI/ADA i ISO Komitetu Materiałów Endodontycznych. Aktywny członek IADR, Włoskiego Towarzystwa Endodontycznygo (SIE) i Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego (ESE), Partner AAE. Naukowy redaktor Italian Journal of Endodontics, oficjalnej gazety Włoskiego Towarzystwa Endodontycznego (SIE). Prowadzi prywatną praktykę endodontyczną w Rzymie.

Prof. Sam Kratchman

Dr Sam Kratchman to specjalista endodonta, uznany wykładowca, autor wielu prac naukowych z zakresu endodoncji i mikrochirurgii, członek wielu towarzystw naukowych. Zarówno licencjat z biologii jak i tytuł lekarza dentysty uzyskał na Uniwersytecie TUFTS w Bostonie, Massachusetts. Następnie zdobył certyfikat z endodoncji na uniwersytecie Pennsylwania, gdzie obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny oraz Zastępca Dyrektora Podyplomowej Endodoncji, czuwając nad kształceniem z zakresu mikrochirurgii. Dr. Kratchman jest autorem kilku artykułów oraz współautorem kilku książek dotyczących endodoncji. Działa na rzecz repopularyzacji mikrochirurgii w podręcznikach do endodoncji oraz klinikach dentystycznych Ameryki Północnej. Opracował i opatentował instrument zwany S-kondenser do obturacji kanałów zębowych. Dr Kratchman znalazł się na okładkach wydania "Best of" w magazynach "Main Line Today" oraz "Doctor of Dentistry". Dr Kratchman jest chętnie zapraszanym wykładowcą, gościł już na kongresach endodontycznych W USA, Europie, Skandynawii, Ameryce Południowej oraz Azji. Oprócz pracy dydaktycznej nadal prowadzi dwa specjalizujące się w endodoncji gabinety W Exton oraz West Chester w Pensylwanii.

Dr Francesco Maggiore

Dr Francesco Maggiore jest absolwentem Uniwersytetu w Rzymie, School of Dentistry, Włochy. W 1999 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie Endodoncji i Mikrochirurgii Endodontycznej otrzymując C.A.G.S. w endodoncji (Certificate of Advanced Graduate Study) na Uniwersytecie w Pensylwanii, School of Dental Medicine, Filadelfia, USA. Tam również otrzymał "Award for outstanding case presentation class 1999". Nauczał jako Adiunkt Kliniczny na studiach podyplomowych na Wydziale Endodontycznym na Uniwersytecie w Pensylwanii. W 2002 roku otrzymał nagrodę "The best endodontic clinical case" od Włoskiej Akademii Endodontycznej. Prowadził wykłady z dziedziny endodoncji podczas spotkań międzynarodowych, a jego artykuły naukowe były publikowane w czasopismach krajowych i międzynarodowych. Nauczał korzystania z mikroskopu operacyjnego w endodoncji konwencjonalnej i mikrochirurgii endodontycznej na kilku kursach. Obecnie jest Profesorem Wizytującym na Uniwersytecie w Ankonie, School of Dental Medicine, Włochy i Adiunktem Klinicznym na Uniwersytecie w Pensylwanii, USA. Jest prowadzącym i członkiem American Association of Endodontists (AAE), International Federation of Endodontic Associations (IFEA), European Association of Endodontology (ESE), Italian Academy of Endodontics (AIE), Italian Society of Endodontics (SIE), German Society of Endodontics (DG-Endo), Sekretarzem European Federation Associations Microdentistry (EFAM). Ma prywatną praktykę w Niemczech specjalizującą się w endodoncji i mikrochirurgii endodontycznej.

Prof. Marga Ree

Prof. Marga Ree uzyskała swój stopień naukowy na Uniwersytecie Amsterdamskim w 1979 roku. Przez kolejne pięć lat była niepełnowymiarowym pracownikiem wydziału endodontycznego i pedodontycznego oraz klinicznym nauczycielem w centralnej klinice dentystycznej na Uniwersytecie Amsterdamskim. W 1988 roku uczestniczyła w podyplomowym programie endodontycznym, który ukończyła w 2001 roku z tytułem magistra nauk ścisłych. Od tego czasu prowadziła wykłady oraz praktyczne kursy zarówno w Holandii, jak i za granicą. Jest głównym autorem wielu artykułów o tematyce endodontycznej oraz ogólno - dentystycznej. Marga pełniła przez 2 lata funkcję sekretarza i wiceprzewodniczącej Holenderskiego Towarzystwa Endodontycznego. Od 1980 roku prowadzi prywatną praktykę w Purmerend, od 9 lat specjalizującą się głównie w endodoncji.

Dr Jerzy Zbożeń

Lek. stom. Jerzy Zbożeń ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w 1980 r. Kilka lat później uzyskał specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Zainteresowania: endodoncja, mikrochirurgia, implantologia, nawigacja implantologiczna - www.simplant.pl. Prowadzi własną, wielostanowiskową praktykę stomatologiczną i chirurgiczną w Kielcach, w której pracuje już trzecie pokolenie dentystów w rodzinie. W 1993 założył firmę Profident (www.profident.pl) zajmującą się m.in. wprowadzaniem nowych technologii z zakresu endodoncji, mikrochirurgii i implantologii na rynek polski. Jest administratorem i współautorem specjalistycznego wortalu dla endodontów - www.endodoncja.pl. Udziela również porad w zakresie leczenia kanałowego zębów na portalu stomatologicznym www.dentonet.pl. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do lekarzy interesujących się implantologią, która jest źródłem wymiany informacji i doświadczeń dla kilkuset specjalistów z tej dziedziny. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do endodontów. Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych czasopism stomatologicznych Endodoncja.pl i E-Dentico. Członek stowarzyszeń implantologicznych PSI, DGOI, ICOI, OSIS oraz PTS, PTE. Prezes Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, skarbnik PSI.

Powrót