- Profident
- >
- Szkolenia
- >
- Pulp Fiction
- >
- Pulp Fiction 10
- >
Informacja ogólna
Międzynarodowe Sympozjum Pulp Fiction 10
Spotkanie Miłośników Endodoncji, 4-7 grudnia 2008 r.
Spotkanie otworzył Jerzy Zbożeń słowami: „Zobaczcie jak ten czas szybko płynie… Już dziesiąty raz się spotykamy, a to zobowiązujące. Idea pierwszych spotkań Pulp Fiction, które organizowałem przed laty, polegała na tym samym co teraz, choć oczywiście charakter i zakres tematyki ciągle zmieniają się, zgodnie z postępem wiedzy i technologii. Niezmienne jest to, iż w trakcie zjazdów dla Miłośników Endodoncji najważniejsza i nieoceniona jest wymiana doświadczeń z codziennej praktyki dentystycznej”.
Wspominano początki, pierwsze spotkania i ich niezwykłą atmosferę. Jubileuszowe spotkanie trwało od 4 do 7 grudnia 2008 roku w Centrum Konferencyjnym w Jachrance nieopodal Warszawy. Program wykładów i warsztatów realizowany był przez uznanych specjalistów w dziedzinie endodoncji i implantologii. Gościli między innymi: Konstantinos Valavanis, Spyros Botos, Artur Borecki, Michał Jóźwiak, Jorge Vera, Elisabetta Cotti, Marga Ree, Gianluca Gambarini, Gilberto Debelian i Samuel Kratchman.
Pierwszego dnia niezwykle interesujące były warsztaty praktyczne z zakresu diagnostyki 3D oraz wykorzystania mikroskopu w endodoncji prowadzone przez Jerzego Zbożenia, Tomasza Zbożenia i Tarasa Horodetskego. Pomocą służył również prof. Syngcuk Kim. Uczestnicy podkreślali, iż bardzo przydatne były wiadomości z zakresu tomografii. Na przykładzie tomografu 3D Accuitomo słuchacze mogli się przekonać, iż dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu komputerowemu możliwe jest wyświetlanie i prezentacja kolejnych warstw prześwietlanych struktur ustawionych w osiach X, Y, Z nawet co 0.125 mm, a także trójwymiarowa symulacja badanego obszaru. Wszystko to przydatne jest do oceny prawidłowości opracowania i wypełnienia kanałów korzeniowych oraz ewentualnej weryfikacji podejrzenia pęknięć, złamań, perforacji czy resorpcji, ponadto ułatwia komunikację z pacjentem. W trakcie wywiadów dyskutowano o systemie Bio Race, implantach Overdenture i LasterLok, o instrumentach rotacyjnych NiTi i narzędziach Twisted Files. Poruszano tematy unikania problemów podczas powtórnego leczenia endodontycznego, infekcji ich wpływu na powstawanie chorób. Rozmawiano też między innymi o leczeniu endodontycznym młodych pacjentów, właściwym płukaniu i dezynfekcji kanałowego systemu korzeniowego oraz koncepcjach wypełniania kanałów korzeniowych.
Dzięki temu, iż jak co roku na spotkanie przybyli prawdziwi pasjonaci endodoncji, poziom Sympozjum był bardzo wysoki. Zatem do kolejnego spotkania.
